• ERASMUS+

    • CZYM JEST ERASMUS+?

    • Wielokulturowość wczoraj i dziś /Multikulturalism in the past and today/

      KA210-SCH-74A610D8

      CZYM JEST ERASMUS+?

      Erasmus+ jest programem Unii Europejskiej w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. W 2021 r. uruchomiono kolejną edycję tego programu. Wprowadza ona nowe atrakcyjne możliwości, w tym mobilności edukacyjne dla uczniów i stałe akredytacje dla placówek edukacyjnych.

      Erasmus+ oferuje uczniom i nauczycielom szereg możliwości, dzięki którym będą mogli zwiększyć swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje. Program daje szkołom i innym organizacjom możliwość współpracy z zagranicznymi partnerami, aby mogły one zwiększyć swoją otwartość, dynamikę i atrakcyjność.

      Priorytetem w naszych założeniach jest rozwój kompetencji kluczowych przez włączanie  i pokonywanie podziałów międzykulturowych, międzypokoleniowych i społecznych. Stawiamy na różnorodność we wszystkich obszarach edukacji, szkolenia dzieci i młodzieży przez promowanie równości i przeciwdziałania dyskryminacji; promowanie dziedzictwa kulturowego różnych regionów kraju i świata. Do realizacji celów  projektowych niezbędna była współpraca międzynarodowa – co daje wiele możliwości językowych, kulturowych, komunikacyjnych IT... Nawiązaliśmy współpracę z dwoma placówkami szkolnymi z Włoch – Thomas More Scuola Paritaria Scarl i Grecji – 2nd Gymnasium of Nafpaktos. Są to placówki z dużym doświadczeniem w międzynarodowych projektach. Mamy nadzieję, że i nasza placówka – choć nie jest w miejscowości wypoczynkowej, będzie mogła zaskoczyć ciekawą ofertą gości z zagranicy.

      Nasz program, wystartował – oficjalnie, w październiku. Oczywiście prace nad projektem trwały już od roku, ale teraz rozpoczęliśmy fazę realizacji zamierzonych celów. Pierwszym z działań było międzynarodowe spotkanie kadry we Włoszech – Palermo. Zapraszamy do fotorelacji – zajęcia warsztatowe dotyczące wspólnych działań i dokumentacji, opracowania terminarza działań i spotkań on-line dla kadry i młodzieży, itp. Ponadto wymiana informacji o szkołach, systemach nauczania jak prezentacje filmowe przygotowane na to spotkanie. Nie zabrakło koncertu powitalnego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli placówki goszczącej a także wycieczki po obiekcie szkolnym, miejscowości i poznania jej ważniejszych atrakcji muzealno-turystycznych. Gospodarze z Włoch zadbali tez o prezentację smaków regionalnych potraw, jako kolejny poznawczy aspekt kultury tego regionu.

      Miło nam było gościć w Palermo, bo jest to miasto pełne zabytków, a szkoła i nauczyciele bardzo otwarci i przyjaźni – chciałoby się spędzić tam troszkę więcej czasu (dwa dni, to tylko zachęta, aby tam wrócić J). Nasi partnerzy podzielili się swoim dużym doświadczeniem w zakresie realizacji projektów unijnych; wypracowaliśmy niezbędne dokumenty i wzorce do pracy nad naszym projektem – każdy mógł dołożyć własną cegiełkę do tego wspólnego dzieła, i to jest wielce budujące, gdyż współpraca zapowiada się bardzo owocnie.

      /rel. ET/