Aktualności
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
Dzień Patrona
29 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Uczniowie usłyszeli krótką informację o historii nadania imienia Unitów Podlaskich, a także o tym, co przez 21 lat robimy. Co roku Dzień Patrona jest uroczystością całej społeczności szkolnej, wszyscy ubrani są na galowo aby podkreślić rangę Święta. Historię wyboru Patrona przedstawiła E. Korniecka oraz klasa 3a. Pani Elżbieta Tarasiuk przygotowała wraz z dziećmi krótki program muzyczny, a dekorację wykonały niezawodne panie A. Juszczyńska oraz I.Babicz-Kalinowska. Na uroczystym apelu nastąpiło przekazanie sztandaru uczniom z klas 7. Każdy z nauczycieli na swoich lekcjach wspominał o tym wydarzeniu, które miało miejsce 21 lat temu.
red. E. Korniecka
14
Obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego
28 kwietnia 2025 r. uczniowie Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich posadzili 3 dęby. Dwa zastąpiły 18 letnie drzewa, tej wiosny zgryzione przez bobry, jedno dedykowane Unitom Podlaskim, a drugie kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu (posadzone 22 maja 2006 r.). Trzeci dąb upamiętnia 1000 rocznicę powstania Królestwa Polskiego.
2
NABÓR DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Wykład poświęcony Holocaustowi
Dzięki uprzejmości dr Tomasza Mańko uczniowie klas VIII wzięli udział w wykładzie poświęconym Holocaustowi, który poprowadziła dr hab. Sabina Bober – Kierownik Pracowni Studiów nad Holocaustem Żydów Polskich i Europejskich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Spotkanie zorganizowane zostało w związku z realizacją projektu „Konferencja naukowa – „Zagłada mieszkańców Radzynia Podlaskiego narodowości żydowskiej w trakcie Holocaustu.”
2
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO - „Mozaika Kultur"
Organizatorem konkursu jest: Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu.
Konkurs „Mozaika Kultur” jest organizowany w ramach projektu Erasmus+ - „Wielokulturowość wczoraj i dziś".
Celem konkursu jest promowanie kulturowej różnorodności Europy oraz rozwijanie umiejętności interkulturowych i językowych uczestników. Zadaniem uczestników jest wyrażenie swojego postrzegania różnych kultur europejskich i zrozumienie, jak te różnice przyczyniają się do rozwoju umiejętności międzykulturowych.
Rekrutacja do przedszkola, zerówek i klas pierwszych.
Zbiórka darów dla powodzian
Uczniowie Szkolnego Koła Caritas z Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu brali udział w zbiórce darów dla powodzian. Wsparliśmy w znaczący sposób przy współpracy wszystkich uczniów oraz Urzędu Gminy w Wohyniu punkt Caritas w Parczewie skąd dary pojechały do powodzian. Jako uczestnicy otrzymaliśmy podziękowanie za udział ale najważniejsze jest to, że potrafiliśmy się zorganizować i pokazaliśmy nasze prawdziwe oblicze pomocy potrzebującym.
E. Korniecka
Obchody 106 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
„Niepodległa, niepokorna, zawsze była, będzie jest…”
Słowa tej i innych pieśni wplecione w teksty przejmującego przedstawienia (teatrzyk szkolny „Daleko od szkoły” – op. Teresa Kowalczyk) wybrzmiały na szkolnych obchodach 106 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (chór szkolny – op. Elżbieta Tarasiuk). Całą uroczystość koordynowała p. Genowefa Domańska, zaś w fotografii wydarzenie prezentowane na dwóch akademiach (podział na grupy wiekowe) upamiętniła p. Katarzyna Szyndlarz i p. Dariusz Tarasiuk.
12W tym roku nie tylko występowali starsi uczniowie. Bardzo miłą niespodziankę wokalną zaprezentowała najmłodsza grupa pod kierunkiem p. Kamili Rybickiej – wszyscy z ogromnym podziwem oglądali ten występ maluszków. Niejednej osobie błysnęła łezka w oku jak słuchało się przejętych, najmłodszych uczniów i oglądało się powiewające w ich dłoniach nasze barwy biało-czerwone. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie – począwszy od pięknych dekoracji na sali (projekt i wykonanie – p. Iwona Babicz Kalinowska i p. Agnieszka Juszczyńska) oraz korytarzach (okolicznościowe plakaty kl. 2A – wych. Monika Tymosiewicz), akcenty patriotyczne widowni, przez prezentacje recytatorskie, teatralne, wokalne, oprawę techniczną (p. Marek Maksymiuk i Bernard Szczygielski), po tak prozaiczne, acz niezbędne - rozstawione siedziska dla całej publiczności (p. Żanetta Zalewska z uczniami).
Podsumowania uroczystości dokonała p. dyrektor Anna Teresa Kowalczyk, życząc wszystkim zebranym dobrego świętowania. Podkreśliła wartość jaką jest niepodległość i nasza pamięć o tych wydarzeniach.
Niechaj wyrazem tego będą wywieszone flagi przy naszych domach.
/red. E.T./
Wniosek o wydanie duplikatu legitymacji szkolnej
Nasi utalentowani uczniowie
Kajetan Kondraszuk, urodzony w 2011 roku. Obecnie uczęszcza do klasy VIII w Zespole Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu oraz drugiej klasy cyklu czteroletniego Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Kajetan odznacza się wybitnymi zdolnościami akordeonisty, jest wyróżniającym się uczniem szkoły muzycznej.
Kajetan odznacza się wybitnymi zdolnościami akordeonisty, jest wyróżniającym się uczniem szkoły muzycznej. Swój talent muzyczny rozwija pod czujną opieką mgr Jakuba Stefaniaka. Oprócz świadectwa z wyróżnieniem zdobywa nagrody na konkursach ogólnopolskich. Do jego osiągnięć należą m.in.: III miejsce w XII Tarnobrzeskim Konkursie Akordeonowym (2023 r.), II miejsce w Lubelskim Konkursie Akordeonowym 2023, I miejsce na I Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Akordeonistów w Łodzi (2024 r.). Swoje umiejętności kształcił pod okiem tak znamienitych pedagogów jak: prof. zw. dr hab. Bogdan Dowlasz, prof. dr hab. Elżbieta Rosińska. Kajetan występuje podczas uroczystości szkolnych. Pod umieszczonym linkiem przykład Jego umiejętności zaprezentowanych na niedawnej uroczystości z okazji DEN 2024.
W trakcie audycji muzycznych promuje szkołę oraz reprezentuje ją na imprezach środowiskowych.
Red. Marta Kondraszuk (mama), Elżbieta Tarasiuk
IX Konkurs „Czy znasz nasze lasy?"
25 października 2024 odbył się IX Konkurs „Czy znasz nasze lasy?". Do konkursu przystąpiło 9 szkół (60 uczniów) w trzech kategoriach wiekowych. Konkurs organizowany był we współpracy merytorycznej i finansowej Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, Gminy Wohyń oraz Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu. Od wielu wspierany jest również przez PTTK w Radzyniu Podlaskim i ProAgroNatura Katarzyna Daniłkiewicz-Niewęgłowska.
18W kategorii Skrzat, drużynowo: I m- ce ZS w Suchowoli, II m-ce Ostrówki, III m-ce Żakowola Poprzeczna.
W kat. Młodzik: I m-ce ZS Suchowola, II m-ce ZS Wohyń, III m-ce SP Krasew.
W kat. Junior: I m-ce ZS Wohyń, II m-ce ZS Czemierniki, III m-ce ZS w Suchowoli.
Indywidualnie, w konkursie "Sowy mądre głowy" wyniki przedstawiają się następująco:
w kat. Skrzat - I m. Kacper Belniak, II m. Magdalena Siuciak, III m. Michał Wysokinski;
w kat. Młodzik- I m. Jakub Burdon, II m. Wojciech Rybicki, III m. Antonina Szyndlarz;
w kat. Junior: I m. Antonina Panasiuk, II m. Agata Kocko, III m. Paweł Wiater.
Uczestnicy zmagali się z testem wiedzy, konkurencją zręcznościową oraz rozpoznawaniem gat. roślin, zwierząt i odgłosów ptaków. Bardzo dobrze odebranym elementem była prezentacja okazów naturalnych grzybów poprowadzona przez Annę Czekaj - grzyboznawcę oraz Daniela Chacewicza - pasjonata. Zwycięzcom, Rodzicom i Wychowawcom gratulujemy. Współrealizatorom dziękujemy. Zapraszamy za rok na jubileuszowy X Konkurs "Czy znasz nasze lasy?"
B. Banaszczyk
Zdrowie i zachowania profilaktyczne...
10 października, dzięki uprzejmości pracowników SANEPID w Radzyniu Podlaskim uczniowie dwóch klas Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu mogli uczestniczyć w projekcje promującym zdrowie i zachowania profilaktyczne. 40 młodzieży wysłuchało wykładu o zdrowym odżywianiu. Obejrzało filmy o szkodliwości działania dopalaczy i alkoholu, a następnie za pomocą alkogogli i narkogogli mogło doświadczyć reakcji organizmu będącego pod wpływem wymienionych substancji.
Bardzo emocjonującym elementem spotkania było badanie modelu piersi pod kątem obecności zmian nowotworowych. Jeszcze raz dziękujemy za możliwość korzystania z wiedzy i narzędzi pracowników Powiatowej Stacji Sanepid w Radzyniu Podlaskim. Czekamy na następne spotkanie.
B. Banaszczyk
DEN 2024 – na poważnie i na wesoło…
Spotkaliśmy się w naszej szkole – emerytowani nauczyciele i pracownicy, władze gminy Wohyń, przedstawiciele Rady Rodziców, uczniowie i my, obecnie pracujący, przy kolejnej miłej okazji. Było wesoło i zabawnie przy śpiewie połączonych chórków Raczki i Iskra (op. Elżbieta Tarasiuk) oraz prezentacjach teatralnych naszego teatrzyku „Daleko od szkoły” (op. Teresa Kowalczyk).
9Było też sentymentalnie – dziękowaliśmy nie tylko pracującym nauczycielom i pracownikom szkoły, ale również odchodzącej na emeryturę p. Dorocie Golonka - „pani od kulinarnych smakołyków stołówkowych”.
Nie zabrakło artystycznych popisów naszych uczniów – na akordeonie Kajetan Kondraszuk, piano – Bernard Szczygielski. Mieliśmy tez okazję oglądać popisy taneczne naszej uczennicy Wiktorii Kaliszuk z zaproszoną do prezentacji koleżanką ze szkoły w Radzyniu Podlaskim.
Całość uroczystości oprawiona była profesjonalną dekoracją w wykonaniu naszych utalentowanych pań: Iwony Babicz-Kalinowskiej, Agnieszki Juszczyńskiej i Kamili Rybickiej.
Jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia, dołączając się do życzeń Samorządu Uczniowskiego (op. Oskar Szczygielski) i jednocześnie dziękujemy uczniom za ich piękną treść, kwiaty i wszystkie wyśpiewane, zagrane i wytańczone życzenia.
/red. E.T./
„Podróże z klasą” – super sprawa!
W dniach 9 - 10 października 2024 r. 54 uczniów klas 4-6 wraz z opiekunami przebywało na wycieczce w województwie świętokrzyskim. Została ona dofinansowana w ramach projektu Ministra Edukacji Narodowej „Podróże z klasą”. W pierwszym dniu odwiedziliśmy Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej, gdzie na powierzchni prawie 2 km2 znajduje się plenerowa ekspozycja sprzętu wojskowego.
48Mogliśmy przyjrzeć mu się z bliska, wysłuchać interesujących faktów historycznych oraz innych ciekawostek związanych z eksponatami. Niewątpliwą atrakcją była możliwość wypróbowania celności oka na strzelnicy ASG. Następnie przejechaliśmy do Kielc, do Rezerwatu Kadzielnia, gdzie najpierw przeszliśmy się trasą podziemnych jaskiń a zaraz po tym - niesamowity park linowy, „Tyrolka nad Kadzielnią” – podniebna trasa licząca 600 metrów. Zjazd dostarczył wiele adrenaliny, ale też wiele radości, zabawy i… dumy, z przełamywanych lęków i realizacji wyzwań. Po dniu pełnym wrażeń przejechaliśmy na nocleg do hotelu. Ale przeżycia z dnia długo nie pozwalały nam zasnąć.
Drugi dzień przyniósł kolejne atrakcje. Najpierw wizyta w Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie obejrzeliśmy min. lalki z całego świata, zabawki naszych rodziców i dziadków, poznaliśmy historię zabawy – czym i jak bawiono się dawniej. Na warsztatach mieliśmy okazję wcielić się w rolę projektanta oraz rękodzielnika i zrobić samodzielnie krzesełko dla lalek.
Kolejnym etapem wycieczkowych przygód był wyjazd do Krajna, gdzie zwiedziliśmy „cały świat!” Znajduje się tam bowiem Park Miniatur z najsławniejszymi budowlami świata - obok siebie Bazylika św. Piotra i Wieża Eiffla, Piramida Cheopsa i Biały Dom… Na zakończenie czekał pełen nieoczekiwanych emocji i doznań seans w kinie 6D.
Pełni wrażeń i niezapomnianych przeżyć wróciliśmy do domów.
Dziękujemy!
- opiekunowie: p. Monika Panasiuk, p. Elżbieta Tarasiuk, p. Renata Korczak, p. Elżbieta Korniecka
Dzień Języków Obcych
26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji – 7 października 2024r w naszej szkole zorganizowane zostały szkolne obchody tego święta. Miały one na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz korzyści płynących z nauki języków obcych.
8Jak co roku świętowanie tego dnia rozpoczęliśmy uroczystym przemarszem po ulicach naszej miejscowości wzbudzając zainteresowanie mieszkańców rytmem towarzyszących nam werblistów oraz powiewającymi europejskimi flagami. W ramach szkolnych obchodów uczniowie klas IV-VIII przygotowali prezentacje, które nie tylko ukazały bogactwo kultur i języków w Europie, ale przede wszystkim jednak, pozwoliły uczniom na zaprezentowanie swoich różnorakich talentów. Dodatkowym akcentem związanym z tym świętem było przygotowanie plakatów na których uczniowie mogli znaleźć ciekawostki dotyczące nauki języków obcych. Wydarzeniu towarzyszył dobry humor i świetna zabawa podczas wokalnych i recytatorskich występów uczestników.
red. A. Rożen
Regulamin IX edycji Konkursu „Czy znasz nasze lasy?”
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Zebranie z wychowawcami
Zajęcia adaptacyjne
Archiwum Aktualności