Aktualności
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2025/2026
„Jak nie czytam, jak czytam”
Z inicjatywy biblioteki szkolnej nasza szkoła włączyła się 10 czerwca w kolejną, jubileuszową edycję akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”.
To inicjatywa, która w ciągu ostatnich 10 lat zyskała miano najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce. Jej głównym celem jest promocja czytelnictwa poprzez budowanie pozytywnych skojarzeń z książką. Wydarzenie to stwarza uczniom okazję do poczytania tego, na co mają ochotę – w miłych, niecodziennych okolicznościach i w towarzystwie rówieśników.
Było to ostatnie wydarzenie zaplanowane przez bibliotekę szkolną w tym roku szkolnym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
D. Blicharz
6
Świetlica - nabór na rok szkolny 2026/27
Wyjątkowy Dzień Patrona
20.05.2026
Wyjątkowy Dzień Patrona: Koncert i przekazanie sztandaru
W naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona, upamiętniające Unitów Podlaskich. Wydarzenie miało niezwykle podniosły charakter. Połączono je z oficjalnym przekazaniem sztandaru dla nowego pocztu sztandarowego, w skład którego weszli: Karolina Ciok, Karolina Zderkiewicz, Amelia Grzeszuk, Oliwia Kowalczyk, Tobiasz Siedlecki i Karol Demianiuk.
Uczniom, którzy wchodzili w skład ustępującego pocztu sztandarowego – Antoninie Panasiuk, Agacie Kocko, Martynie Mazur, Zuzannie Kopczyńskiej, Wojciechowi Budzyńskiemu i Tomaszowi Jurkowskiem – bardzo dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.
Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru. Artyści zaprezentowali poruszający repertuar pieśni ojczyźnianych. Na zakończenie wybrzmiał utwór z głębokim przesłaniem pt. „Zawsze wracam do domu”.
Dziękujemy całemu chórowi za wzruszający występ. Nowemu pocztowi sztandarowemu gratulujemy i życzymy dumnego reprezentowania naszej szkoły!
E. Tarasiuk
7
"Kurator Blisko Szkoły"
W dniu 20.05, w ramach cyklu "Kurator Blisko Szkoły", naszą szkołę odwiedzili Wicekurator Oświaty - p. Piotr Mackiewicz oraz Zastępca Dyrektora Delegatury w Białej Podlaskiej - p. Andrzej Mironiuk. Towarzyszył im Wójt Gminy Wohyń - p. Tomasz Jurkiewicz.
Wizyta była okazją do rozmów o edukacji , codziennym życiu szkoły oraz działaniach podejmowanych na rzecz wszechstronnego rozwoju uczniów.
Serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość oraz inspirujące spotkanie.
17
XXI Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Marianny Bocian
Z wielką radością informujemy, że 16 maja Wojciech Budzyński, uczeń klasy 8a, reprezentował naszą szkołę w XXI Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Marianny Bocian w Czemiernikach. Debiut recytatorski Wojtka zakończył się sukcesem, uczeń otrzymał wyróżnienie w kategorii klas VII-VIII. Warto przypomnieć, że twórczość Marianny Bocian jest wymagająca i trudna w interpretacji. Komisja konkursowa w podsumowaniu podkreśliła niezwykle wysoki poziom prezentacji wykonawców, którzy wykazali się ogromną dojrzałością, świetnym warsztatem oraz głębokim zrozumieniem trudnej poezji.
B. Pawelec
Piękne flagi
Z okazji obchodów Świąt Majowych uczniowie klas 1–3 przygotowali piękne flagi dla swoich starszych koleżanek i kolegów. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wręczały przygotowane flagi nie tylko w szkole, ale również rozdawały je przechodniom, dzieląc się radością i patriotycznym nastrojem z innymi. Po wspólnej pracy przyszedł czas na pamiątkę – wszyscy razem zrobiliśmy wspólne zdjęcie, które na długo pozostanie miłym wspomnieniem tego wyjątkowego dnia.
Dziękujemy za zaangażowanie i wspólne świętowanie!
K. Ossowska
3
W ramach obchodów Dnia Strażaka...
W ramach obchodów Dnia Strażaka przedszkolaki z grupy I odwiedziły remizę straży pożarnej. Dzieci miały okazję poznać pracę strażaków, obejrzeć wozy strażackie oraz specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Strażacy opowiedzieli o zasadach bezpieczeństwa i pokazali, jak wygląda ich codzienna służba. Wizyta była dla dzieci niezwykle ciekawym i pełnym wrażeń doświadczeniem. Serdecznie dziękujemy strażakom za miłe przyjęcie i poświęcony czas!
R. Sawczuk
Zwiedzanie pałacu Potockich
Uczniowie z koła żywego słowa z ZS w Wohyniu 27 kwietnia 2026 br. udali się do Radzynia Podlaskiego, aby obejrzeć pałac Potockich. Usłyszeli barwną opowieść o historii miejsca, o architekturze, o mieszkańcach pałacu i ich losach. Obejrzeli wystawy, zwiedzili wnętrza od piwnic po paradne wejście i pięknie odremontowane sale. Celem wyjazdu było też sprawdzenie co historia mówi o powiązaniu wnętrz pałacowych i ludzi w nich przebywających z powstawaniem Konstytucji 3-go Maja. Przewodnikiem po wnętrzach i historii był zaprzyjaźniony ze szkołą historyk, dziennikarz i nauczyciel Pan Zbigniew Smółko
A.T. Kowalczyk
LAPBOOK DO OMAWIANEJ LEKTURY
22 kwietnia 20026r. odbyło się podsumowanie, organizowanego przez bibliotekę szkolną, konkursu na LAPBOOK DO OMAWIANEJ LEKTURY.
Wzięli w nim udział uczniowie z klas IV, V i VI. Prace zostały wykonane indywidualnie podczas zajęć języka polskiego.
Lapbooki były oceniane zgodnie z następującymi kryteriami: ilość i poprawność informacji, oryginalność, zastosowanie różnych sposobów przekazania informacji, estetyka wykonania lapbooka, poprawność stylistyczna i ortograficzna.
Komisja konkursowa w składzie: Edyta Uchaniuk, Agnieszka Juszczyńska, Katarzyna Kalinowska, Iwona Babicz-Kalinowska, Marta Gmur wyłoniła najlepsze prace:
I miejsce:
Wojciech Rybicki-kl. 6a
Anna Panasiuk-kl.6b
Antonina Szyndlarz-kl. 5a
Anna Sawczuk-kl. 4b
II miejsce:
Małgorzata Gawałko-kl. 6a
Marcelina Szolle-kl. 4b
Zuzanna Trochimiak-kl. 4b
III miejsce:
Piotr Ilczuk-kl.4b
Aleksander Muszyński-kl.6a
Wyróżnienia:
Wiktoria Petkowicz-kl. 5a
Amelia Izdebska-kl. 5b
Malwina Muszyńska-kl. 4a
Lapbooki zostały wyeksponowane na wystawie w bibliotece szkolnej.
Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody książkowe zakupione w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
D.Blichar
Rabata kwiatowa wokół krzyża
Dzieci z klas pierwszych z ogromnym zaangażowaniem założyły dziś piękną rabatę kwiatową wokół krzyża upamiętniającego posadowienie dawnej świątyni unickiej. To wyjątkowe miejsce nabrało jeszcze więcej uroku dzięki ich pracy i sercu włożonemu w to zadanie. Podczas spotkania pani dyrektor przybliżyła uczniom historię tego miejsca, dzięki czemu mogli lepiej zrozumieć jego znaczenie i wartość. To była nie tylko lekcja przyrody, ale także ważna lekcja pamięci i szacunku.
K. Ossowska
1
Dzień Ziemi
Z okazji przypadającego 22 kwietnia Dnia Ziemi uczniowie klas 1–3 wzięli udział w akcji sprzątania ulic Wohynia. Dzieci z dużym zaangażowaniem zbierały śmieci, ucząc się, jak ważna jest troska o środowisko. Była to cenna lekcja ekologii i odpowiedzialności za naszą planetę. Jesteśmy dumni z naszych uczniów i mamy nadzieję, że takie działania na stałe wpiszą się w dobre nawyki dbania o przyrodę.
4
Charytatywna akcja sprzedaży ciast i galaretek
W dniach 14-17 kwietnia 2026r. odbyła się charytatywna akcja sprzedaży ciast i galaretek, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski z opiekunem - p. Oskarem Szczygielskim oraz nauczycieli klas I-III. W akcji wzięła udział cała społeczność szkolna - uczniowie, nauczyciele i rodzice, którzy przygotowali, a następnie chętnie nabywali sprzedawane wypieki. Celem wydarzenia było wsparcie rodziny poszkodowanej w pożarze.
Wszystkim, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy!
1
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W ramach obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w dniach 1-3 kwietnia 2026 r., w Zespole Szkół im. Unitów Polskich w Wohyniu gościła wystawa dokumentów związanych z tym wydarzeniem. Wystawę zwiedzili wszyscy uczniowie klas IV-VIII, nauczyciele i mieszkańcy Wohynia. Biblioteka szkolna stała się portalem czasowym, miejscem w którym dzień dzisiejszy spotkał się z marzeniami Polaków zapisanymi w dokumencie z 3 Maja 1791 r.
2Bogaty bibliofilski zbiór został udostępniony naszej szkole dzięki uprzejmości Pana Wojciecha Kochlewskiego oraz Pastora Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim dr Tomasza Mańko – za co serdecznie dziękujemy.
B. Banaszczyk
„Posadź swoje drzewo"
Dnia 20 marca uczniowie klasy 5b wzięli udział w akcji ekologicznej „Posadź swoje drzewo", zorganizowanej pod patronatem Nadleśnictwa Lubartów. Wyjazd miał na celu zachęcić do podejmowania inicjatyw służących pogłębianiu wiedzy na temat lasów, ich znaczenia w życiu człowieka oraz zaangażowanie młodzieży w działania na rzecz ochrony środowiska.
A. Rożen
3
„Z językiem obcym przez świat”
W dniach 03-07 marca uczestniczyliśmy wraz z panią Teresą Kowalczyk i Renatą Korczak w wycieczce do Londynu w ramach projektu: „Z językiem obcym przez świat” Panie pokazały nam najbardziej rozpoznawalne atrakcje Londynu: London Eye, London Dungeon, Muzeum figur woskowych Madame Tussauds, Muzeum Historii Naturalnej, British Museum, Chinatown. Odbyliśmy także rejs statkiem po Tamizie, podczas którego została nam przybliżona historia Londynu. Niesamowite wrażenie wywarła na nas oglądana z bliska zmiana warty pod Buckingham Palace.
5Widok Big Bena i panorama Londynu oglądana z punktu widokowego na London Eye po prostu zapierały dech w piersiach. Było ciekawym doświadczeniem zobaczyć na żywo to, co wcześniej mogliśmy oglądać w książkach czy internecie, np. charakterystyczna kolumna Nelsona na Trafalgar Square, Tower Bridge czy opactwo Westminster. Zapamiętamy na długo podróże metrem (niesamowity labirynt linii!!), zakupy w Tesco. I te czerwone dwupiętrowe autobusy na ulicach! Wspaniała, niezapomniana przygoda! Thank you!
Uczestnicy wycieczki
„Lubelskie wspiera uzdolnionych 2025-2026”
14 marca w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów w ramach programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2025-2026”, w której udział wzięli uczniowie naszej szkoły wraz z dyrektorem, p. Anną Teresą Kowalczyk. Z radością informujemy, że wśród wyróżnionych znaleźli się:
Julia Korolczuk (kl. VIb),
Maksymilian Ossowski (kl. VIIIa)
Antonina Panasiuk (kl. VIIIa)
Antonina Szyndlarz (kl. Va)
Serdecznie gratulujemy stypendystom i ich rodzicom oraz życzymy dalszych sukcesów!
Konkurs recytatorski „Piękno zimy”
12 lutego 2026 r. odbył się konkurs recytatorski zorganizowany pod hasłem „Piękno zimy”. Koło Żywego Słowa oraz biblioteka szkolna już trzeci raz zaprosiły dzieci i młodzież do recytacji. Po raz pierwszy występowały dzieci z klas 0. W pięknej zimowej scenografii konferansjerzy z klas szóstych: Weronika Rycerska, Anna Panasiuk, Emilia Szyszkowska, Aleksandra Ośko, Jakub Kaźmieruk, Bartosz Dominik w sposób profesjonalny prowadzili poszczególne części konkursowe. Nagrody zostały zakupione w ramach środków Narodowego. Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025" - Priorytet 3
Zwycięzcom gratulujemy!
1
11 LISTOPADA
11 listopada będziemy świętować kolejną rocznicę powrotu naszej Ojczyzny na mapę świata po 123 latach zaborów. Społeczność Zespołu Szkół w Wohyniu w uroczystej akademii przygotowanej przez p. E. Tarasiuk oraz p. T. Kowalczyk już dziś uczciła pamięć o tych, którzy walczyli o to, byśmy dziś byli Polakami i mogli mieszkać w wolnym kraju.
T. Kowalczyk
4
Ceremonia nadania szkole w Dawidach imienia Unitów Podlaskich
18 listopada 2025 r. przedstawiciele Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu, dyrektor szkoły Pani Anna Teresa Kowalczyk, wicedyrektor Barbara Banaszczyk, opiekunowie pocztu sztandarowego – panie Renata Korczak i Monika Panasiuk wraz z chorążymi: Agatą Kocko, Karoliną Kopczyńską, Martyną Mazur, Antoniną Panasiuk, Wojciechem Budzyńskim i Tomaszem Jurkowskim, uczestniczyli w uroczystej ceremonii nadania szkole w Dawidach imienia Unitów Podlaskich. Cieszymy się z możliwości uczestniczenia w tym wydarzeniu. Serdecznie gratulujemy autorom pomysłu wyboru Patrona, a wszystkim wspierającym przejścia drogi od pomysłu do dnia wczorajszego.
Archiwum Aktualności