• Nasi utalentowani uczniowie
          • Nasi utalentowani uczniowie

          • Julia Korolczuk – uczennica 4 klasy w Zespole Szkól im. Unitów Podlaskich w Wohyniu

            Przygodę z tańcem Julia rozpoczęła w 2018 roku. Brała udział w zajęciach organizowanych przez Lubelskie Centrum Inicjatyw Tanecznych prowadzonych przez Martę Słomkę i Pawła Jabłońskiego. W 2019 roku rozpoczęła zajęcia baletowe w GCK Wohyń pod okiem pani Agaty Żółtowskiej.

             

            Obecnie uczęszcza na zajęcia z tańca hip-hop w szkole Pawła Jabłońskiego "Dance ma sens" w Radzyniu Podlaskim. Taniec  - swoją wielką pasję, szkoli pod okiem Katarzyny Sochal.

            Każdą wolną chwilę poświęca na szlifowanie swoich umiejętności. Ale jej serce od początku skradł hip-hop. Brała udział w zawodach ogólnopolskich i Mistrzostwach Polski PFT IDO. Należy do formacji „DANCING TALK" i „MINI TALK". Bierze udział w zawodach grupowych, jak też w występach solo lub bitwach all styles 1v1 do lat 14.

            Za swój – dotychczasowy, największy sukces uważa 1 występ na zawodach w Trawnikach 17.06.2023 r. w których zdobyła puchar „NAJLEPSZEGO TANCERZA FORMACJI" i 2 miejsce w grupie „dancing talk”, oraz 4 miejsce solo w kat. all styles 1v1 do lat 14 – „CO W TRAWIE TAŃCZY?!", Trawniki 17.06.2023r.

            Zdobyła też m.in.:

            • 1 miejsce hip-hop występ solo w Tańcu Sportowym HAND to HAND i 2 miejsce grupa"dancing talk,, oraz 3 miejce "mini talk,, - Warszawa 24.02.2024r.
            • 3 miejsce hip hop open solo oraz 1 miejsce street dance open farmacja „mini talk" FESTIWAL TAŃCA RUDOLF 16.12.2023r.
            • 2 miejsce hip-hop występ solo - ZAKRĘCENI NA TANIEC Marki 16.04.2023r.
            • 1 miejsce hip-hop występ solo stars i 1 miejsce "mini talk,, oraz 1 miejsce „dancing talk” - WARSAW DANCE CHAMPS 13-14.01.2024r.
            • 1 miejsce w kat. all styles 1v1 12-16 lat oraz 1 miejsce hip-hop duet - Klubowe Zawody Taneczne „BITWA NA TANIEC” Zabiele 28.04.2024r.
            • 1 miejsce farmacja „mini talk" i 1 miejsce „dancing talk" OGÓLNOPOLSKIE KONFRONTACJE TANECZNE „MAGIA RUCHU" Mrozy 2-3.03.2024 r.

            Swoje umiejętności prezentuje również na uroczystościach szkolnych i środowiskowych. Chętnie współpracuje z koleżankami tworząc własne układy taneczne. Jest aktywną członkinią Szkolnego Chóru Raczki.

            Życzymy dalszych sukcesów tanecznych oraz rozwoju wszystkich talentów jakie posiadasz Julio. Miło nam obserwować i wspierać Twój rozwój artystyczny.

            /opr. Elżbieta Tarasiuk
            wspólnie z mamą Julii – p. Moniką Korolczuk/

        • Nasi utalentowani uczniowie
          • Nasi utalentowani uczniowie

          • Bernard Szczygielski, urodzony w 2012 roku.

            Obecnie uczeń klasy szóstej w Zespole Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu. Swój talent muzyczny rozwija uczęszczając do klasy szóstej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim w klasie saksofonu mgr Radosława Żyły.

             

             

            Laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych:

            • Międzynarodowy Konkurs Saksofonowy w ramach Europejskiego Forum Saksofonowego we Wrocławiu (2024) – II miejsce.
            • XXIII Festiwal Instrumentów Dętych w  Białej Podlaskiej (2023)  – Wyróżnienie.
            • XIV Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy w Przeworsku (2022) – III miejsce.
            • I Ogólnopolski Festiwal Saksofonowy Dla Uczniów Szkół Muzycznych I stopnia w Kozienicach (2021) – III miejsce.
            • II Konkurs Instrumentów Dętych im. Bolesława Strawy i Franciszka Krzemińskiego w Lublinie (2019)– II miejsce.

            Uczestnik III. Międzynarodowego Festiwalu Gdańskie Dni Klarnetu i Saksofonu (2022).

            Swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich pedagogów jak:

            dr hab. Łukasz Wójcicki

            dr Alicja Wołyńczyk-Raniszwewska

            dr Szymon Zawodny

            mgr Krzysztof Koszowski

            Wolne chwile spędza improwizując na pianinie, a od 2021 można go usłyszeć także na organach parafialnego kościoła. Od 2022 r. realizuje w naszej szkole Program dla ucznia zdolnego. Prezentuje swoje umiejętności nie tylko na akademiach szkolnych czy środowiskowych, ale również akompaniuje uczniom na wybranych lekcjach muzyki.

            Gratulujemy pasji i zaangażowania w rozwój swoich zainteresowań. Życzymy wielu kolejnych sukcesów i radości z pasji, jaką jest muzyka!

            red. E. Tarasiuk

        • Z radością i dumą prezentujemy Antoninę Panasiuk
          • Z radością i dumą prezentujemy Antoninę Panasiuk

          • Szanowni Państwo! Z radością i dumą prezentujemy Antoninę Panasiuk, uczennicę klasy szóstej Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu, stypendystkę Marszałka Województwa Lubelskiego, która otrzymała stypendium przyznawane w ramach projektu „”Lubelskie wspiera uzdolnionych 2023/2024” realizowanego przez Województwo Lubelskie w ramach Działania 10.3 KSZTAŁCENIIE OGÓLNE, Priorytetu X Lepsza edukacja, programu Fundusze dla Lubelskiego 2021-2027, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Stypendium zostało przyznane za wyniki w nauce i realizację Indywidualnych Programów Nauczania z biologii, matematyki i języka polskiego.

            B. Banaszczyk

        • WSPÓŁPRACUJEMY – PROJEKTUJEMY
          • WSPÓŁPRACUJEMY – PROJEKTUJEMY

          • W dniach 9-24.01.2024 r. uczniowie klas IV-VIII ZS w Wohyniu, w ramach działań Erasmus+ realizowali wyzwanie dotyczące projektu logo naszego programu. Różne zespoły klasowe analizowały własne pomysły, aby następnie je wykonać. Dzisiaj widzimy ich w akcji! Super współpraca! Miło jest patrzeć, jak uczniowie współdziałają dla wspólnego celu.

             

             

            Efekty tych działań będą dostępne już wkrótce. Trzeba przyznać, że niektóre zespoły robocze bardzo sprawnie podzieliły się zadaniami, innym zajęło to trochę więcej czasu. Wszyscy jednak spisywali się wyśmienicie – grunt to współpraca!

            Napływają też wersje elektroniczne do ogłoszonego konkursu na logo – będzie komisja miała co analizować. Czekamy na efekty!

            Tymczasem zapraszamy do fotogalerii (fot. p. Anna Rożen) – zobaczmy, jak to wyglądało okiem reportera. Burza mózgów przyniosła rozwiązania, a współpraca przy realizacji – efekty.

            /rel. Elżbieta T./

        • Konkurs na logo projektu
          • Konkurs na logo projektu

          • Erasmus+

            Multiculturalism in the past and today”. „Wielokulturowość wczoraj i dziś”

            Przedmiotem konkursu jest opracowanie projektu znaku graficznego mającego wziąć udział w międzynarodowym konkursie na logo będące oficjalnym elementem identyfikacji wizualnej projektu Erasmus+ „Multiculturalism in the past and today”.

            Wybrane logo będzie służyć celom identyfikacyjnym, reprezentacyjnym, informacyjnym oraz korespondencyjnym naszego projektu.

            Zastosowanie projektu powinno umożliwiać różnorodne wykorzystanie: na plakatach, w wydawnictwach, materiałach promocyjnych, w materiałach elektronicznych, prezentacjach, grafice internetowej, w różnych formatach i rozmiarach .

            Drodzy Uczniowie! Zapraszamy Was do udziału w konkursie na logo projektu.

            Wymogi:

            1) W konkursie może wziąć udział każdy uczeń z naszej szkoły. Projekt może być wykonany indywidualnie lub grupowo (max 4 osoby).

            2) Praca plastyczna – format A4, technika dowolna lub projekt graficzny na komputerze.

            3) 5 najciekawszych pomysłów weźmie udział w konkursie on-line na stronie internetowej naszego projektu.

            4)  Najlepsza praca zostanie zaprezentowana na spotkaniu projektowym w Napfaktos-w Grecji podczas wymiany uczniowskiej, gdzie oficjalnie zostanie wybrane logo projektu „Multiculturalism in the past and today”.

             

            Sposób opracowania prac konkursowych:

            1. Pracę konkursową należy zaprezentować na formacie A4.
            2. Prace mogą być wykonane za pomocą programów komputerowych lub alternatywnie całkowicie ręcznie:
            3. – projekty wykonane ręcznie muszą być zeskanowane lub sfotografowane; – projekty powinny być zapisane w formacie PNG i przesłane na adres e-mail erasmus2023@szkolawohyn.pl  z dopiskiem Erasmus+ - logo.
            4. Projekty nie mogą naruszać dobrych obyczajów, powszechnie obowiązującego prawa, praw osób trzecich oraz winny być wolne od wad prawnych.
            5. W konkursie nie mogą brać udziału projekty, które w całości lub w części były zgłaszane na inny konkurs, otrzymały nagrodę lub były publikowane w jakiejkolwiek postaci.
            6. Prace należy złożyć (do p. Anny R.) lub wysłać (wersje elektroniczne na podany adres e-mail) do dnia 12 lutego 2024 r. Po tym terminie prace nie będą przyjmowane.

            Oceny prac konkursowych dokona Jury Konkursu w składzie: 

            - p. Anna Rożen - koordynator projektu,

            - p. Monika Panasiuk - nauczycielka zaangażowana w projekt (odpowiedzialna za poprawność językową),

            - p. Elżbieta Tarasiuk - nauczycielka zaangażowana w projekt (odpowiedzialna za poprawność techniczną),

            - p. Iwona Babicz-Kalinowska - nauczycielka plastyki (odpowiedzialna za estetykę pracy, walory kompozycyjne oraz estetyczne).

             

             Jury konkursu dokona oceny prac konkursowych i wybierze najlepszy projekt z uwzględnieniem również następujących kryteriów:  tematyka projektu ERASMUS+ (wielokulturowość), innowacyjność i oryginalność projektu, nawiązanie do krajów szkół uczestniczących w projekcie, tzn. Polski, Grecji oraz Włoch.  Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły oraz na Facebooku Programu Erasmus+ oraz platformie e-Twinning.

            Uczniowie biorący udział w projekcie otrzymają pozytywne oceny z języka angielskiego, plastyki oraz przedmiotów informatycznych. Autor zwycięskiej pracy otrzyma nagrodę rzeczową.
             

            Zapraszamy do wspólnej zabawy!
             

            Organizatorzy:

            Anna Rożen

            Elżbieta Tarasiuk

            Monika Panasiuk

        • „Multuculturalism in the past and today”
          • „Multuculturalism in the past and today”

          • Wprowadzając się w świąteczno-noworoczny nastrój w naszej szkole uczestniczyliśmy w koncercie obcojęzycznych kolęd i piosenek świątecznych. Wybrzmiały dobrze znane, lubiane i często śpiewane piosenki takie jak 'We wish you a Merry Christmas' czy 'Jingle Bells'. Wysłuchaliśmy również brawurowo wykonanych 'Jingle Bell Rock', 'Rockin' around the Christmas Tree' oraz zaprezentowaną przez najmłodszych piosenkę'Five Little Elves'.Wsród utworów rólował język angielski ale pojawiły się  również życzenia wyśpiewane w języku hiszpańskim 'Feliz Navidad'. Po koncercie nie było nikogo, kto nie poczułby ducha świątecznego.

            rel. Monika Panasiuk

        • ANDRZEJKOWE WRÓŻBY
          • ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

          • MAGICZNA MATEMATYKA – ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

            Andrzejki zawsze przypadają na noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię dnia poświęconego świętemu Andrzejowi, patronowi Szkocji, Grecji i Rosji. Zwyczaj wróżenia w Polsce sięga aż XVI wieku.

            Dnia 01 grudnia br. uczniowie klasy 7a i 7b  wzięli udział w magicznej lekcji matematyki, która została poświęcona wróżbom, ale troszkę w innym wydaniu. Była to  świetna okazja do dobrej zabawy, podczas której uczniowie połączyli umiejętności i wiadomości matematyczne z wróżbami.

             

            Uczestnicy byli podzieleni na trzy- lub czteroosobowe grupy. Każdy zespół otrzymał kartę pracy oraz kartkę do wpisywania kolejnych numerów stacji zadaniowych. Na każdej stacji znalazły się dwa zadania - jedno dotyczące wróżby, drugie matematyczne. Wróżby były różnorodne. Uczniowie mogli na przykład  wylosować imię "przyszłej" połówki przebijając serce z imionami, wylosować przyszły zawód, wylosować karteczkę z dobrą radą, rzucić kostkami, rzucić  monetą do miski z wodą itp.   Natomiast zadania matematyczne dotyczyły podstawowych wiadomości takich jak: jednostki masy, czas, znaki rzymskie, porównywanie liczb itp.

            Uczniowie po poprawnym rozwiązaniu zagadnień matematycznych mogli poznać: moc swojego imienia, znaleźć swoje największe zalety, poznać inicjały swojej drugiej połówki, sprawdzić co przyniesie Nowy Rok, a także poznać swoją magiczną przyszłość oraz obliczyć ile będą zarabiać w przyszłości. Podczas lekcji wszystkim towarzyszyły wspaniałe humory, a wyliczona wróżba przynosiła najczęściej wiele uśmiech i radości.

            Wszyscy świetnie się bawili. 

            /red./ Edyta Uchaniuk

        • ERASMUS+ Wielokulturowość wczoraj i dziś
          • ERASMUS+ Wielokulturowość wczoraj i dziś

          • Wielokulturowość wczoraj i dziś /Multikulturalism in the past and today/

            KA210-SCH-74A610D8

            CZYM JEST ERASMUS+?

            Erasmus+ jest programem Unii Europejskiej w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. W 2021 r. uruchomiono kolejną edycję tego programu. Wprowadza ona nowe atrakcyjne możliwości, w tym mobilności edukacyjne dla uczniów i stałe akredytacje dla placówek edukacyjnych.

             

            Erasmus+ oferuje uczniom i nauczycielom szereg możliwości, dzięki którym będą mogli zwiększyć swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje. Program daje szkołom i innym organizacjom możliwość współpracy z zagranicznymi partnerami, aby mogły one zwiększyć swoją otwartość, dynamikę i atrakcyjność.

            Priorytetem w naszych założeniach jest rozwój kompetencji kluczowych przez włączanie  i pokonywanie podziałów międzykulturowych, międzypokoleniowych i społecznych. Stawiamy na różnorodność we wszystkich obszarach edukacji, szkolenia dzieci i młodzieży przez promowanie równości i przeciwdziałania dyskryminacji; promowanie dziedzictwa kulturowego różnych regionów kraju i świata. Do realizacji celów  projektowych niezbędna była współpraca międzynarodowa – co daje wiele możliwości językowych, kulturowych, komunikacyjnych IT... Nawiązaliśmy współpracę z dwoma placówkami szkolnymi z Włoch – Thomas More Scuola Paritaria Scarl i Grecji – 2nd Gymnasium of Nafpaktos. Są to placówki z dużym doświadczeniem w międzynarodowych projektach. Mamy nadzieję, że i nasza placówka – choć nie jest w miejscowości wypoczynkowej, będzie mogła zaskoczyć ciekawą ofertą gości z zagranicy.

            Nasz program, wystartował – oficjalnie, w październiku. Oczywiście prace nad projektem trwały już od roku, ale teraz rozpoczęliśmy fazę realizacji zamierzonych celów. Pierwszym z działań było międzynarodowe spotkanie kadry we Włoszech – Palermo. Zapraszamy do fotorelacji – zajęcia warsztatowe dotyczące wspólnych działań i dokumentacji, opracowania terminarza działań i spotkań on-line dla kadry i młodzieży, itp. Ponadto wymiana informacji o szkołach, systemach nauczania jak prezentacje filmowe przygotowane na to spotkanie. Nie zabrakło koncertu powitalnego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli placówki goszczącej a także wycieczki po obiekcie szkolnym, miejscowości i poznania jej ważniejszych atrakcji muzealno-turystycznych. Gospodarze z Włoch zadbali tez o prezentację smaków regionalnych potraw, jako kolejny poznawczy aspekt kultury tego regionu.

            Miło nam było gościć w Palermo, bo jest to miasto pełne zabytków, a szkoła i nauczyciele bardzo otwarci i przyjaźni – chciałoby się spędzić tam troszkę więcej czasu (dwa dni, to tylko zachęta, aby tam wrócić J). Nasi partnerzy podzielili się swoim dużym doświadczeniem w zakresie realizacji projektów unijnych; wypracowaliśmy niezbędne dokumenty i wzorce do pracy nad naszym projektem – każdy mógł dołożyć własną cegiełkę do tego wspólnego dzieła, i to jest wielce budujące, gdyż współpraca zapowiada się bardzo owocnie.

            /rel. ET/

        • Cyrkulacje czyli Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku
          • Cyrkulacje czyli Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku

          • 6 października zaprzyjaźniona Fundacja Sztukmistrze zaprosiła nas na wycieczkę do Lublina. W oczekiwaniu na główną atrakcję - Cyrkulacje czyli Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego udaliśmy się na Stare Miasto. Podzieleni na cztery grupy wzięliśmy udział w grze miejskiej przygotowanej przez panią przewodnik. Aktywne poznawanie historii miasta sprawiło wszystkim wiele radości i świetnie zintegrowało nasze grupy. Ten pełen emocji i wyzwań dzień na pewno na długo zostanie w pamięci uczestników!

             

        • Paraolimpiada - "Tęczowe zabawy"
          • Paraolimpiada - "Tęczowe zabawy"

          • Po raz VIII Radzyńskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Ósmy Kolor Tęczy” zorganizowało Paraolimpiadę - "Tęczowe zabawy", która odbyła się w niedzielę 7 października w hali ZSP w Radzyniu Podlaskim. Imprezę rozpoczęto oficjalnym przemarszem, prowadzonym przez naszych werblistów, prezentacją zawodników oraz odśpiewaniem hymnu stowarzyszenia.

             

            Uczestnicy paraolimpiady, również uczniowie z naszej szkoły, zaliczając szereg konkurencji zbierali pieczątki w specjalnym Paszporcie Mistrza Paraolimpiady. Mistrzem był każdy z biorących udział w imprezie, każdy kto dał coś z siebie łącząc się w tym dniu i integrując z osobami niepełnosprawnymi Ta sobota była niezwykła, gdyż okazało się, że potrafimy być razem. Dla dzieci biorących udział w Paraolimpiadzie był to dzień pełen pozytywnych emocji, test zmagań z własnymi słabościami, wydarzenie, które pozostanie na długo w pamięci, motywując do stawiania czoła przeciwnościom dnia powszedniego. "Każdy inny - wszyscy równi"

            Autor zdjęć - Krzysztof Kierych, Red.- Monika T.

        • 10 rocznica powstania Diecezjalnej Rodziny Szkół noszących imię Unitów Podlaskich
          • 10 rocznica powstania Diecezjalnej Rodziny Szkół noszących imię Unitów Podlaskich

          • W Zespole Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu, 27 października 2023 r. w 10 rocznicę powstania Diecezjalnej Rodziny Szkół noszących imię Unitów Podlaskich, 20 rocznicę nadania Zespołowi Szkół w Wohyniu imienia Unitów Podlaskich, 150 rocznicę represji unitów oraz 170 rocznicę powstania szkoły unickiej, odbędzie się konferencja p.t.: „Z tego pnia życia i wiary czerpiemy dzisiaj siły” - czyli rzecz o unitach podlaskich.

            Nadrzędnym celem spotkania będzie przekazanie wiedzy o unitach: rysu historycznego, obyczajowego, miejscach pamięci, drodze do świętości.

            W oparciu o wykorzystanie tej wiedzy, zamierzamy pokazać możliwości budowania autorytetu wśród młodzieży.

            Przewidujemy, że w spotkaniu uczestniczyć będą przede wszystkim pracujący na terenie Diecezji Siedleckiej:

            - przedstawiciele nauki krzewiący wiedzę o unitach,

            - dyrektorzy szkół z terenów byłych parafii unickich,

            - przedstawiciele Diecezjalnej Rodziny Szkół noszącej imię Unitów Podlaskich,

            - przedstawiciele instytucji, które służą zachowaniu pamięci o unitach,

            - lokalni kustosze pamięci i historii o unitach, do których skierujemy zaproszenia.

            Organizatorem Konferencji jest Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu, Stowarzyszenie Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium” oraz „Fundacja Dziedzictwo Unickie”.

            Szczegóły wydarzenia opisuje: Regulamin oraz harmonogram.

             

        • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
          • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • Szczęśliwych wakacji!!!

            Jak mawiają niektórzy „jak co roku mamy koniec roku”. O tak, tyle że dla każdego ucznia jest on jedyny w swoim rodzaju. Niektórzy kończą etap klas I-III, inni stają się absolwentami – zawsze jedynymi i niepowtarzalnymi w danym roku.
            A jeśli wspominamy już ten dzień i absolwentów, to właśnie ten rok był wyjątkowym, gdyż ósmą klasę kończyły trzy klasy – 8 a, b, c. Uczniowie nie tylko zakończyli edukację w Zespole Szkół im. Unitów Podlaskich tanecznym krokiem poloneza, ale tez przygotowali piękną część artystyczną.

             

            Myślę, że nie tylko Oni będą mieli co wspominać…

            Wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. Naszym uczniom radosnego powrotu po zasłużonym odpoczynku a absolwentom ślemy życzenia pomyślności w nowych szkołach.

            Uczniom, rodzicom i nauczycielom prezentujemy pierwszą część pamiątkowych zdjęć z wydarzeń kończących ten rok szkolny oraz filmik z polonezem.

            Red. Elżbieta Tarasiuk

        • Konkurs „Jesteśmy razem i blisko siebie"
          • Konkurs „Jesteśmy razem i blisko siebie"

          • W ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie wspólnie z Kuratorium Oświaty w Lublinie i Biurem Terenowym Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) zorganizowali wojewódzki konkurs „Jesteśmy razem i blisko siebie", adresowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa lubelskiego.

             

            Konkurs otrzymał honorowy patronat Ministra Edukacji i Nauki. Nasza szkoła zdobyła w nim wyróżnienie przygotowując prezentację. Warto dodać, że zgłosiło się do konkursu 75 szkół podstawowych i 18 ponadpodstawowych. Celem konkursu było zaprezentowanie w formie filmu lub prezentacji PowerPoint działań szkolnych dotyczących budowania relacji i dialogu z osobami z różnych krajów i kręgów kulturowych; integracji uczniów polskich i cudzoziemskich z terenu województwa lubelskiego poprzez wspólne podejmowanie wyzwań; kształtowania wrażliwości na potrzeby innych osób, ze szczególnym uwzględnieniem osób z innych krajów i kręgów kulturowych, oraz promowania otwartości i tolerancji wśród dzieci i młodzieży poprzez przełamywanie barier językowych i kulturowych.

            Miło nam było gościć w Sali Błękitnej UW w Lublinie wśród licznych gości i nagrodzonych. Cieszymy się, że nasze wieloletnie działania zostały zauważone i wyróżnione. Przywieźliśmy trochę pięknych książek i piłek – do każdej z dyscyplin sportowych.

            Szkołę reprezentowały wraz z naszą panią dyrektor Anną Kowalczyk – Khadizha T., Karina L., Jagoda P., Justyna G., Marta L. pod opieką Elżbiety Tarasiuk.

            Link do strony z wynikami: https://www.gov.pl/web/uw-lubelski/jestesmy-razem-i-blisko-siebie--konkurs-rozstrzygniety

        • Lekcje z wykorzystaniem robotów edukacyjnych.
          • Lekcje z wykorzystaniem robotów edukacyjnych.

          • W ramach programu Laboratoria Przyszłości w naszej szkole odbywają się lekcje z wykorzystaniem sprzętu zakupionego ze środków programu.

            W naszym szkolnym zestawie znalazły się roboty edukacyjne: Picoh oraz Genibot. Urządzenia te wykorzystuje się do nauki programowania i robotyki wśród dzieci i młodzieży.

             

            Uczniowie w duchu STEAM (Science, Technology, Engineering, Art., Maths) mogą poprzez zabawę wkraczać w świat robotyki, rozwijać kreatywność czy algorytmiczne, logiczne myślenie. Korzyści z działań z robotami edukacyjnymi są bezsporne – nie tylko łamie się schematy przez samodzielne lub wspólne dochodzenie do celu rozwijając kreatywność i umiejętności poznawcze ale też jest to doskonały trening umysłu. Dzięki formie zabawowej uczeń nie ma poczucia, że właśnie się uczy, ćwiczy sprawność umysłu, zdolność koncentracji. Nauka programowania to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, gdyż przez trening umiejętności rozwiązywania problemów, każdy uczeń może lepiej wykorzystywać funkcjonalność dzisiejszych technologii. Stawać się skuteczniejszym w działaniach wymagających kreatywności i logicznego myślenia. Nie postępuje schematycznie według jednego pojętego klucza.

            Jak działają nasze roboty? Picoh to niewielkich rozmiarów robot, brytyjskiej firmy Ohbot. Urządzenie z matrycą LED posiada korpus i głowę na której wyświetlane są oczy robota. Potrafi też sygnalizować swoje emocje. Używa kodowania blokowego Scratch i języka Python, co wspomaga proces edukacyjny na lekcjach informatyki. Oczywiście posiada głośnik, dzięki czemu możemy z nim „porozmawiać” ;) Praca z tym robotem to nie tylko miła zabawa. Pomaga zrozumieć podstawy sztucznej inteligencji, oraz tego, jak kodowanie wpływa na fizyczne urządzenie. Daje możliwość tworzenia własnych projektów. Wspomaga naukę myślenia obliczeniowego, abstrakcyjnego, analizowania i wnioskowania. Picoh będzie na tyle kompanem w zabawie i edukacji, na ile uczniowie go stworzą z pomocą Scratch i Python. Daje możliwości mowy w dowolnym języku, śpiewania karaoke, odpowiadania na pytania np. o godzinę czy datę, itp.

            Zaś Genibot, to robot do nauki kodowania offline i online. Również wyposażony w wiele funkcji. Programujemy go przy użyciu kart do kodowania, co jest zdecydowania łatwiejsze dla młodszych uczniów. Mówi też w dwóch językach – naszym ojczystym i angielskim. Może więc także służyć do wspomagania nauki języka obcego dla najmłodszych.

            Praca z tymi robotami, to ogromne korzyści dla dzieci i młodzieży, świetna zabawa i oczywiście edukacja. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie – zresztą, co widać już po pierwszych zajęciach, chętnie i z radością podejmą kolejne wyzwania i wyniosą więcej korzyści edukacyjnych z nowych technologii.

            D.T.

        • Pierwsze miejsce w konkursie "Przedsiębiorczy uczeń"
          • Pierwsze miejsce w konkursie "Przedsiębiorczy uczeń"

          • W dniu 7 czerwca br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim odbył się II etap (finałowy) siódmej edycji „Konkursu Przedsiębiorczy uczeń”. W etapie finałowym udział wzięło 12 szkół podstawowych (49 uczniów) głównie z terenu powiatu radzyńskiego. Naszą szkołę reprezentowały 4 uczennice klasy 8 a.

             

            Naszą szkołę reprezentowały 4 uczennice klasy 8 a. Zadaniem uczniów było rozwiązanie dwóch arkuszy zadań, podczas etapu szkolnego i finału, które zawierały pytania z zakresu wiedzy o społeczeństwie, pieniądza i gospodarki. Hanna Denisiuk zajęła I miejsce, Milena Kocko otrzymała wyróżnienie. Uczniów do konkursu przygotował nauczyciel wiedzy o społeczeństwie – Pani Teresa Kowalczyk.

        • Działania podjęte w ramach projektu Erasmus w okresie IV - XII 2022
          • Działania podjęte w ramach projektu Erasmus w okresie IV - XII 2022

          • W dniach 7 - 8 kwietnia 2022 r. odbyło się  III Międzynarodowe Spotkanie w ramach projektu Erasmus + "School Adapat" w Paralimni (Cypr). Gospodarzem spotkania była szkoła - Xenion International School. Podczas spotkania omówiono rozwój platformy e-learningowej online i kursu m-learningowego dla rodziców oraz zaplanowano prace nad  zestawem narzędzi szkoleniowych opartych na opracowanych wcześniej modelach. Partnerzy cypryjscy przedstawili krótko historię swego kraju oraz pokazali jego piękne zakątki.

             

            Krótkoterminowe szkolenie personelu dołączającego (C1) – trenerów. W dniach 26-30 września 2022 r. w Paralimni, Cypr odbyło się szkolenie trenerów, w którym uczestniczyło po 2 ekspertów z każdej organizacji partycypującej w Erasmus+ „School Adapt”. Zostali oni zapoznani z wynikami opracowanych w ramach projektu oraz przeszkoleni w zakresie pracy z przygotowywanymi materiałami. Celem szkolenia była również ocena platformy e-learningowej online  dla  nauczycieli, przedstawienie sugestii, naniesienie poprawek, które podniosą jakość produktów końcowych.

            W dniach 7-11 listopada 2022 r. Assisi International School – Fundacja Paoletti gościła w Asyżu uczniów z Cypru i Polski w ramach wymiany „We are ALL different yet we are ALL the same”. W ramach wymiany uczniowie ci wraz ze swymi rówieśnikami ze szkoły włoskiej uczyli się, jak okazywać szacunek i czerpać korzyści z kontaktów z ludźmi różnych kultur. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w ciekawych warsztatach, podczas których poszerzali swą wiedzę na temat różnorodności, świadomości kulturowej, akceptacji i tolerancji.  Przekazywali informacje o swych krajach pochodzenia, kulturze. Wspólnie i aktywnie spędzali czas wolny. Spotkanie w Asyżu było dla nich także okazją do poznania historii, kultury, kuchni włoskiej. Zwiedzili Asyż, Perugię oraz Rzym.

            W dniach 1-2 grudnia 2022 w Rzymie odbyło się IV Międzynarodowe Spotkanie partnerów projektu School Adapt. Tym razem instytucją goszczącą była Fondazione Patrizio Paoletti.  Celem spotkania było omówienie dotychczasowych wyników pracy oraz zaplanowanie dalszych prac nad Zestawem Narzędzi Szkoleniowych – Adaptacja ucznia, czyli opracowaniem zestawu narzędzi dla nauczycieli, które będą służyć do wdrażania modeli. Przedstawiono także wyniki krótkoterminowej wymiany uczniów, która odbyła się w listopadzie 2022 r. w Asyżu.

            ​​​​​​​red. Teresa Kowalczyk

        • Wycieczka szkolna – Wieliczka i Energylandia w Zatorze
          • Wycieczka szkolna – Wieliczka i Energylandia w Zatorze

          • Klasa siódma i obie szóste wybrały się wspólnie na dwudniową wycieczkę edukacyjno-relaksacyjną w dniach 18-19.05.2023 r.

            Wieliczka to edukacyjna przygoda połączona z kilkukilometrowym marszem i atrakcjami w grocie Skarbnika. Pod czujnym okiem przewodników przebyliśmy trasę 3,5 km. Rozpoczęliśmy od Szybu Daniłowicza i już na starcie pokonaliśmy 380 stopni/schodów w dół – wszyscy oczywiście dali radę.

             

            Nie mogło być inaczej, bo byliśmy zaprawieni po dniu wcześniejszym w Energylandii. Tam, nikomu nie przeszkadzał deszcz – momentami tylko mżawka. Okazało się to nawet plusem, bo bez kolejek korzystaliśmy z większości atrakcji. To pozwoliło zaliczyć ich wiele, nawet kilkukrotnie! Z ogromną frajdą wspominamy też noclegi w Tipi – to dopiero było! Czujne uszy opiekunek nie dały możliwości na nocne spacery. Chociaż i tak byliśmy wszyscy wykończeni tak aktywnym dniem, który rozpoczął się przecież o 415, bo o tej porze wyjeżdżaliśmy z naszego Wohynia.

            Było super! Cieszymy się, że wyjazd się udał – nie przeszkodziła nam nawet awaria autokaru w drodze powrotnej, bo byliśmy najedzeni w Mc Donaldzie ;) No i mogliśmy zatańczyć wieczorną porą belgijkę z sesją szelfie!

            red. Elżbieta Tarasiuk